امروز: پنجشنبه 14 فروردین 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران

تحقیق در مورد کاریکاتور 20 ص

تحقیق در مورد کاریکاتور 20 صدسته: هنر و گرافیک
بازدید: 3 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 21 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 20

تحقیق در مورد کاریکاتور 20 صفحه در قالب Word

قیمت فایل فقط 5,500 تومان

خرید

توضیحات :

تحقیق در مورد کاریکاتور 20 صفحه در قالب Word

بخشی از متن :
کاریکاتور به چه معنا می باشد ؟
کاریکاتور ارائه تصویری است که از اشخاص و اشیاء که در آن صفات و خصوصیات فرد یا شئی به نحوی مضحک ، اغراق آمیز و غیر طبیعی به تصویر در آید . البته ممکن است تنها یک طرح تمثیلی و کنایه ای باشد با این هدف که به جای خنداندن بیننده وی را به تفکر وا دارد .
آنچه که از کلمه کاریکاتور بر می آید این است که یک اثر کاریکاتور معمولا مقداری تخیل و اغراق را در خود آمیخته دارد و مهم تر از آن این است که در بیان هدف خود از اصطلاحات روزمره و عامه به همان شکل متداول بهره می گیرد . شاید اولین کاریکاتور ها در زمان های بسیار قدیم به وجود آمده باشد . اکثر تاریخ دانان نیز همین عقیده را دارند و به نظر آنها انسان ابتدایی اشکالی را مانند ( گاو ) با طراحی ساده و اغراق آمیز بدون شناخت کاریکاتور رسم می کرد . نقابهایی هم که برای ترساندن یا خنداندن ساخته می شوند جزء کاریکاتور محسوب می شوند ، در هنر باستان کاریکاتور لحن جدیدتری به خود می گیرد و کم کم هویت می یابد مانند کاریکاتور امپراتور کاراکالا که در موزه ایگنون نگهداری می شود همه هنرهای عصر باستان که در آن ها اغراق توام است ولی گویای این نیست که آنها از مالک فقط به دلیل شوخی و خنده استفاده می کردند و نمی توان آنها را یک کاریکاتور دانست . چرا که در پشت همین اغراق ها خصوصیت باطنی افراد را به نمایش می گذاشتند . مثل معروفی راجع به این پدیده در بین رومی ها وجود دارد که می گوید :
« ماسک خود را بگذار تا بگویم که هستی »
معنی کاریکاتور : کاریکاتور یعنی گفت و گوی تمدن ها
هدف کاریکاتور : بیان کردن مشکلات دیدگاه های شخصی و شاید هم بشود گفت جنگیدن با گروهی که حرف منطقی نمی زنند شاید هم دفاع کردن از مردم در مقابل موانع و مشکلاتی که در برخی موارد خود مردم هم آنها را نمی بینند و به تعبیری دادن حق مردم به آنها و آشنا کردن مردم با حق و حقوقشان که چه حقی دارند و جایگاه آنها کجاست .
آثار کسانی چون اردشیر محصص ، مرتضی ممیز و کامبیز درم بخش در مطبوعات معتبر جهان بسیار منتشر شده و می شود .
با کاوشهایی که روان شناسان انجام داده اند نتیجه جالبی به دست آمده است . روانشناسان اعتراف می کنند مردم به خواندن و مطالعه سطرها تنبل تر شده اند و خواهان رسانه های تصویری هستند . علت گرایش مردم در چند سال اخیر به کاریکاتور نیز همین عامل بوده است . مردم در یک نگاه به کاریکاتور چیزهایی را مطالعه می کنند که شاید در دهها صفحه نتوان آن پیام را به خواننده منتقل کرد . انواع کاریکاتور را می توان این گونه مطرح کرد .
1- کاریکاتور روزنامه ای 2- کاریکاتور سیاسی
3- کاریکاتور بدون شرح 4- کاریکاتور دنباله دار

کاریکاتور روزنامه ای
برای کاریکاتور روزنامه ای که بخش های سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی و ... را در برمی گیرد . نامهای مختلفی پیشنهاد و مورد استفاده قرار گرفته است از جمله ژورنالیستی ، تیتر دار ، مطبوعاتی ، زیر نویس دار و ... بیش از دو قرن است که کاریکاتوریستها مطبوعات را عرصه ای مناسب برای بیان افکار و عقاید خود و نمایش آثار شان یافته اند ، خاستگاه کاریکاتور ، روزنامه نبوده اما پیگاه طرحهای طنز مطبوعات بوده است .
مهمترین و پایدار ترین نشریه طنز ایران توفیق بود که به سر دبیری حسن و حسین توفیق 50 سال بی وقفه منتشر شد . از مجلات دیگر می توان به نسیم شمال ، کشکول ، بهلول و ملانصر الدین اشاره کرد . عمدتاً خصوصیات و ویژگی های کاریکاتورهای روزنامه ای بدین شرح است :
1- در بعد سیاسی ، اجتماعی ، اخلاقی ، ورزشی و ... بیان می شوند .
2- خطوط مخصوصاً در کاریکاتورهای امروزی ساده است .
3- انتقاد رک و صریح است .
4- اغراق ، بیشتر در مطبوعات ما ، جنبه کلیشه ای دارد .
5- در بالا و پایین طرح نوشته وجود دارد .
6- کادرها کوچک و محدود هستند .
7- دارای طنز و درک پایین هستند . به عبارتی ساده تر و بهتر قابل هضم برای اقشار عادی جامعه است و با اشعار و امثال کوچه بازاری و طنز های ساده اجتماعی سر و کار دارد .
8- موضوع روز را بیان می کنند یعنی دارای تاریخ مصرف هستند .
کاریکاتور سیاسی
این نوع کاریکاتور به نام کاریکاتور یک صفحه ای یا کارتون در بین غربیها رواج دارد و در کشور ما نیز سابقه ای طولانی دارد وقتی که روتر، کاریکاتور محمد علی شاه را با بدنی گاو مانند کشید یک هجوم سیاسی بزرگ را اعلام کرد . کاریکاتور سیاسی از سیاست یک دولت انتقاد می کند و به صورت طنز بیان می شود نه هجوم . کاریکاتور بدون شرح
کاریکاتور بدون شرح یا بین‌المللی، همان کاریکاتور بی زیر نویس است که مانند کاریکاتور مطبوعاتی در همه جوامع به عنوان یکی دیگر از تقسیم بندی های مورد قبول واقع شده است . دراین نوع کاریکاتور تصاویر خود گویای کاریکاتور و حاصل پیام مورد نظر هستند .این نوع کاریکاتور مطبوعاتی بیشتر برای نمایشگاه ها کشیده می شوند و موضوعات آن بر خلاف کاریکاتور مطبوعاتی دارای تاریخ مصرف نیستند بلکه کهنه نشدنی و دائم می باشند . کاریکاتور بدون شرح را نیز کاریکاتور طنز دار نیز می نامند . شخصیت ملانصرالدین یکی از شخصیت های فکاهی ایران ، عراق ، ترکیه و آذربایجان به شمار می رود .
و...
فهرست مطالب :
كاریكاتور چه معنا دارد 1
هدف كاریكاتور 2
انواع کاریکاتور و مختصر توضیحی در مورد آنها 2
جایگاه کاریکاتور در مطبوعات ایران 7
زندگی نامه هنرمند « اردشیر محصص » 8
مروری بر پیشینه و سیر تحولی كاریكاتور چهره 11
چهره پردازان ایران و تاریخچه كاریكاتور 14
منابع و مآخذ 18

قیمت فایل فقط 5,500 تومان

خرید

برچسب ها : تحقیق در مورد کاریکاتور , فایل ورد کاریکاتور , مقاله کاریکاتور , فایل ورد کاریکاتور , تحقیق ورد کاریکاتور , تحقیق در مورد کاریکاتور

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر